Údaje z dronu včas odhalia napadnutie škodcami a určia správny čas zberu úrody. Okrem toho dokážu identifikovať potrebné množstvo hnojiva špecificky pre konkrétne miesto, čo šetrí nemalé financie.
Drony v poľnohospodártve a lesníctve
Analýza pôdy a monitorovanie úrody
Plánovanie siatia a zavlažovanie
Terén v priebehu niekoľkých jednotiek až desiatok minút nasnímate z dronu a fotky sa spracujete v špecializovanom softvéri. Výsledkom je model, ktorý využíjú ďalšie zariadenia, napríklad pri výseve či efektívnom cielenom zavlažovaní.
Moderné lesníctvo
Bezpilotné prostriedky našli svoje uplatnenie pri získavaní dát o vitalite porastov či meraní objemu neforemných hmôt, ako sú napríklad skladové zásoby dreva.
Drony lietajú s 2 typmi senzorov
1. RGB kamera
Ide o obyčajnú kameru, ktorá zachytáva snímky v bežnom viditeľnom spektre. Generuje dáta používané pre meranie objemov, získavanie mračien bodov pre meranie hrúbky kmeňov či terénne merania.
2. Multispektrálna kamera
Tento typ kamery zachytáva viditeľné aj neviditeľné spektrá. Poskytuje skvelý podklad pre sledovanie chorôb lesa, detekciu suchých porastov, sledovanie fotosyntézy a iných hodôt, ktoré nie je možné sledovať voľným okom.
Postrekovanie s dronom
DJI Agras T30
Ide o vysoko efektívne riešenie postrekov v agrosektore. Ide o hexakoptéru (6 rotorov), ktorá unesie až 30 litrov koncentrovaného postreku.
Vďaka rotorom je postrek rovnomerne “vháňaný” priamo do porastu. S efektívnou šírkou postreku 9 metrov dokáže za 1 letovú hodinu pokryť 16 hektárov.
Výber multikoptéry či fixed-wingu
Pre účely poľnohospodárstva a lesníctva je najskôr nutné určiť, aký užitečný náklad bude zariadenie niesť. Teda či pôjde o RGB alebo multispektrálnu kameru. Ďalej je nutné zvážiť veľkosť skúmaných oblastí. Pri bežných územiach bude plne stačiť multikoptéra, pre nasnímanie niekoľkých hektárov naraz lepšie poslúži “fixed-wing”.
Bližšie sa na to pozriete s našim inštruktorom v priebehu teoretického kurzu a fotogrametrického školenia.
Ako prebieha bežná dronová misia?
Informácie o potrebách klienta
Na základe informácií od klienta zhodnotíme požiadavky na dron, pilota, meteorologické podmienky, dodržiavanie pravidiel lietania a výsledný produkt.
Oboznámenie sa s miestom lietania
Skontrolujeme si miesto lietania pomocou Google Maps a leteckej mapy. Zaujíma nás trieda vzdušného pristoru či zastavané oblasti a prekážky. Klient nám odsúhlasí cenovú ponuku.
Žiadosť o povolenie foto a video záznamu z dronu
ZRUŠENÉ 1.3.2019 – Získali sme vyjadrenie posledného subjektu, ktoré zjednodušuje lietanie s dronmi vybavenými kamerou na Slovensku.
Vykonanie leteckej misie
Po dôkladnej príprave nasleduje zber “prvotných” fotografií a videí z dronu. Netreba zabudnúť na “piloťák”, mapu, potvrdenie o registrácii UAV či prevádzkovú príručku pre prípad kontroly políciou.
Posúdenie fotiek a videí Ministerstvom obrany
ZRUŠENÉ 1.3.2019 – na základe vyhlásenia NBÚ nie je nutné žiadať o posúdenie záznamu pri fotografiách a videách z dronu.
Spracovanie a odovzdanie diela klientovi
Prvotné dáta sa spracujú tak, aby vyhovovali požiadavkám klienta. Zapracujú sa výhrady a dielo sa finálne odovzdá.
Začnite teoretickým kurzom ONLINE
V priebehu 1 týždňa Vás prostredníctvom 5 podvečerných online lekcií pripravíme na úspešné zloženie teoretickej skúšky pilota dronov. Skriptá vám zašleme kuriérom, počas hovoru budete mať nazdieľanú obrazovku školiteľa a budete mať možnosť použiť Váš mikrofón či kameru na interakciu.